Kateřina Seifrtová
Otázky a odpovědi
Co tě přivedlo ke studiu němčiny a proč sis vybrala povolání lektorky jako svoji životní
náplň?
Němčinu jsem se začala učit v primě na gymnáziu. Dostali jsme velmi milou paní učitelku, díky které mě němčina hned začala bavit. Rozhodla jsem se, že se naučím mluvit německy. Hodně mi pomohlo, když jsme ve vyšších ročnících často konverzovali a náš učitel (už jiný učitel němčiny) od nás sbíral slovíčka, která jsme neznali. Díky častým testům na tato slovíčka jsem si rozšířila svou slovní zásobu o fráze „Alles Gute zum Geburtstag“ nebo
„Einen guten Rutsch ins neue Jahr“ apod. Jelikož jsme s rodinou do Rakouska jezdili každý rok, mohla jsem poměrně často trénovat své komunikační dovednosti při objednávání jídla nebo na recepci. Krátce před maturitou jsem měla jasno, že půjdu studovat germanistiku na filozofickou fakultu. Při studiu jsem pak začala pracovat jako lektorka německého jazyka. Po několika letech individuálních výuky jsem si chtěla vyzkoušet vedení skupinových kurzů, a proto jsem zavítala do Nepustilovy jazykové školy.
Co tě na výuce nejvíc baví?
Baví mě asi všechno na výuce němčiny – od přípravy po vysvětlování gramatiky a konverzaci. Nejvíce mě ale baví sledovat radostné tváře mých studentů, když je vidět, že je probíraná látka baví a oni si užívají výuku němčiny spolu se mnou.
Proč ses rozhodla učit podle Nepustilovy metody?
Nepustilova metoda umožňuje si efektivně a rychle osvojit gramatiku, která je pro učení jazyka opravdu důležitá. Gramatika je vedle rozšiřování slovní zásoby klíčová pro udělání prvních krůčků v novém jazyce. Jen pokud vím, jak se časují pravidelná slovesa, mohu správně vyčasovat pravidelné sloveso v cizím jazyce. Gramatická pravidla si účastníci kurzů rychle zapamatují díky neustálému opakování, které je součástí Nepustilovy metody drilu. Navíc se učí gramatiku systematicky. Mám ráda systém, ve kterém je všechno přehledné a navazuje na sebe, což Nepustilova metoda gramatiky rozhodně splňuje.
Liší se nějak tvoje výuka od běžné (jazykové) školy?
Sama vím, že se člověk někdy bojí udělat chybu, a proto raději nic neřekne. Někdy si zase myslí, že bude vypadat trapně, když řekne to či ono, a tak raději mlčí. A někdy nemá náladu se s někým sdílet, protože zrovna nemá dobrý den. Také se mi to stává, proto se snažím ke každému studentovi přistupovat individuálně a vycházet mu vstříc, aby se nemusel stydět. Chyba je u mě kamarád, ne nepřítel. Z chyby se někdy naučím víc, než kdybych neudělala ani sebemenší chybičku.
Ráda pracuji s obrázky a fotkami, s nimi se učí nové fráze snadněji. Také využívám různých her, aby byla zábava. Vyplňování cvičení v učebnici mě moc nebaví. Přijď se o mých postupech přesvědčit do konverzačního kurzu :)
Co je podle tebe pro úspěšné zvládnutí jazyka nejdůležitější?
Nejprve je důležité mít vnitřní motivaci naučit se jazyk. Pokud po mě rodiče budou požadovat, abych se naučila německy, nebude to stačit. Já sama musím chtít naučit se cizí jazyk. Když se jazyk chci naučit, je potřeba si vytvořit funkční jazykový plán, podle kterého se budu pravidelně učit. A to takový, aby mě učení bavilo. Ráda čtu? Budu si číst krátké články v daném jazyce (na začátku i zjednodušené) k tématu, které mě baví. Ráda sleduji videa? Pustím si videa v jazyce, který se učím. Nebaví mě učit se gramatiku? Hledám způsob, jak si učení gramatiky zpříjemnit nebo jak se za ni odměnit. A když přijdou první nezdary, nesmím se nechat neúspěchem odradit. Tento postup neplatí jen pro učení cizích jazyků, ale dá se vztáhnout na různé oblasti života.
Co bys poradila někomu, kdo opakovaně začínal s jazykem, ale „nelezlo mu to do
hlavy“?
Na jeho místě bych se pokusila najít způsob, který mi při učení jazyka pomáhá nejvíce a s tím bych pracovala dále. Každý se učí jiným způsobem. Co sedí mně, nemusí fungovat u mého dobrého kamaráda, a přesto můžeme oba mluvit stejně dobře německy nebo anglicky. Je úplně jedno, zda se nejvíce naučím posloucháním písniček, posloucháním podcastů, sledováním videí nebo filmů, čtením cizojazyčné literatury nebo vedením si deníku v cizím jazyce či návštěvami kurzu v jazykové škole. Není třeba se porovnávat s ostatními. Každý se učí jiným způsobem nejefektivněji a každý přitom postupuje jinou rychlostí, což je zcela normální.
Máš nějaký veselý zážitek z kurzu?
Vtipné situace vznikají pořád, třeba když se člověk přeřekne…
Jaké je tvoje životní motto?
„Chybami se člověk učí, není třeba se jich bát.“
Co ráda děláš, když máš volno?
Ve svém volném čase ráda vařím a peču, čtu populárně naučnou literaturu anebo chodím na procházky. A úplně nejradši tyto aktivity dělám se svými blízkými.
Jaká je tvoje oblíbená kniha a proč?
Asi nemám jednu nejoblíbenější knihu. Spíše jsem přečetla více knih, které mě opravdu zaujaly a formovaly. Všechny tyto knihy splňují následující: mají něčím originální zápletku a na pozadí příběhu se odehrává něco z našeho světa, ať už ze současnosti nebo minulosti.
Jaká je tvoje oblíbená hudba / skladba?
Nemohu jmenovat jednu konkrétní skladbu, protože taková není. Neustále měním žánry a skladby. Někdy poslouchám německé interprety, jindy anglické, občas české.
Čeho si vážíš na jiných lidech?
Laskavosti, upřímnosti a trpělivosti.